Když vám na Boloňu stačí 24 hodin

namesti-magiorre-3
I druhý výlet v tomto roce byl naprosto boží. Tentokrát jsme vyrazili do italské Boloni. Zastavte se na 3 minutky a zjistěte, jak jsme si ji užili a co rozhodně doporučujeme neminout.

Cesta do města

Jedna z možností, jak se dostat přímo z letiště do centra je Aerobus – BLQ. Zaplatíte za něj však 6 €. Pokud chcete nějaké to euro ušetřit na italskou kávičku, jeďte do centra městskou hromadnou dopravou. Ta vás vyjde na pouhých 1,3 €. Lístek si můžete koupit hned na letišti v Carrefour Express. Stačí říct, že potřebujete Ticket Normal. Pokud si lístek nestihnete koupit na letišti, můžete si ho koupit za 1,5 € u řidiče.

Jediné, co vás bude stát trochu úsilí je 10minutová procházka na zastávku Birra. Z letištní haly zamíříte přes autopůjčovny na hlavní cestu, která vás dovede až k zastávce. Nastoupit můžete na čísla autobusů 81 a 91. A když už dojedete do toho centra, vystupte na zastávce Marconi a nasměřujte si to přímo na Náměstí Piazza Maggiore.

Náměstí Piazza Maggiore

Toto náměstí je hlavní pýchou celé Boloni. A má to i svůj důvod. Je naprosto úžasné. Pokud si stoupnete do středu náměstí, tak ať se podíváte na kteroukoliv stranu, pokaždé uvidíte nádhernou budovu. Nachází se tam Bazilika di San Petronio, Palazzo Comunale, Palazzo Re Enzo, Fontána del Nettuno nebo Plazzo del Podesta. Jako mnoho dalších památek, tak i do Palazzo Comunale se dostanete zdarma, kde si z třetího patra můžete prohlédnout náměstí z výšky. A navíc se na náměstí v Palazzo Re Enzo nacházející šeptající rohy. Určitě stojí za vyzkoušení ;)

namesti-magiorre-2

TIP: Na náměstí zavítejte v ranních hodinách. My jsme tam byli kolem deváté a náměstí bylo téměř liduprázdné. Pak máme pro vás ještě jedno doporučení. Zajděte si tam i ve večerních hodinách. Zažijete zcela odlišnou atmosféru. Hudebníci, kávičky, vínečko, tu dnešní mládež a zkrátka tak typickou italskou pohodičku.

 

Proč nevynechat Boloňu večer?

Večerní atmosféra v Boloni je naprosto fantastická. My jsme si jí užili zejména v okolí již zmíněného náměstí Piazza Maggiore. Nechali jsme se unášet atmosférou postranních uliček, kde byla spousta restaurací, barů a místních obchůdků a trhů. Měli jsme pocit, že se tady sešli lidé snad z celé Boloně, kteří popíjeli kávičku nebo vínko, vychutnávali si místní speciality či si jen tak klebetili.

bologna-ulice-2 trhy-bologna

A kam dál?

Kam zaručeně musíte jít jsou dvě vysoké věže Le due Torri. Po vyšlápnutí 498 schodů se vám naskytne neskutečný pohled na celou Boloňu. Opravdu. Jen si nezapomeňte koupit lístky předem. Buď online nebo ve Welcome Pointu na náměstí Piazza Maggiore v Boloni. Na místě je již neseženete. Lístek vás vyjde na 5 €, což za takovouto podívanou není v podstatě nic.

two-towers-due-torre fontana-el-nettuno

V Boloni se také nachází mnoho kostelů. Ačkoliv jsou z venku pěkné, tak vnitřní výzdoba nás tolik nezaujala.

Dále bychom vám doporučili Finestra sui Canali, takové pidibenátky. Pohled z malého okénka na kanál, který vám naskytne pohled, jako byste se ocitli v Benátkách.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Jestli jste opravdovým fanouškem italské architektury, nesmíte minout více než 500 let starou administrativní budovu Camera di Commercio Industria Artigianato e Agricoltura di Bologna.

namesti-magiorre-1

Okolo historického centra se nachází věže, které byly součástí opevnění už ve 13.století. Pokud se vám k nim nebude chtít, jednu spatříte z autobusu cestou do města. Pakliže máte rádi trhy, vydejte se na Mercato "La Piazzola di Bologna". Je to spíše takový bleší trh, ale nachází se tam toho fakt hodně. A když se přebrodíte celou tou záplavou všech stánků, mrkněte se také do parku Montagnola.

Rádi chodíte za muzei, výstavami a uměním? Tak i vy si v Boloni přijdete na své. Za zmínku stojí například Muzeum Civico Archeologio, ale také Teatro Anatomico. Obě památky vás vyjdou na 3 €. Zdarma si můžete zajít třeba do místní knihovny Biblioteca comunale dell'Archiginnasio.

Jestli vám zbyde čas, určitě se jeďte podívat na Sanctuary of the Madonna di San Luca. Tyčí se 300 metrů nad městem na vrcholu Colle or Monte della Guardia. My jsme to sice kvůli naší krátké návštěvě nestihli, ale i pohled z dálky stál skutečně za to. I tato úžasná památka je zdarma. Avšak dejte si pozor, v neděli se sem nedostanete.

TIP: Až si budete plánovat výlet do Boloni, určitě mrkněte na stránku www.bolognawelcome.com. Najdete zde otevírací hodiny, cenu všech boloňských památek a také, jak se k nim dostat. Zkrátka vše potřebné na jednom místě.

 

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.