TOP 10 míst, které navštívit na dovolené v Albánii

ksamil-plaz-albanie-dovolena-zapakuj

Objevte krásy Albánie na své letní nebo podzimní dovolené. Prozkoumejte nezapomenutelná místa, od azurových pláží, přes autentická městečka až k impozantním horám. Našich top 10 míst v Albánii vás provede fascinujícím mixem historie, kultury a nádherné přírody.

Jak si naplánovat dovolenou v Albánii a na co si dát pozor se dočtete v samostatném článku. Zde se však dočtete, která místa byste neměli na své dovolené v Albánii vynechat.

 

1. Hlavní město Albánie – Tirana

Ačkoliv Albánie stále patři mezi méně vyspělé země, v hlavním městě Tirana to tak rozhodně nevypadá. Několikaproudové silnice, kde se auta předjíždění bez blinkrů, bujarý život nejen v ulicích, ale i v kavárnách a restauracích. Můžeme však říct, že to je jediný náznak nebezpečí, který jsme v Albánii zažili. Při pohybu i v odlehlých částech Tirany jsme se cítili bezpečně.

A co byste v Tiraně neměli určitě vynechat? Za nás určitě:

  • náměstí Skanderbeg,
  • Tanners' Bridge,
  • Národní muzeum - Muzeu Historik Kombëtar,
  • Bunk'Art 1,
  • Skanderbeg Square,
  • The Clock Tower of Tirana,
  • tržiště Pazari i Ri nebo
  • Namazgah Mosque.

 mesita-hlavni-mesto-albanie-tirana

 

2. Pláž Gjipe

Asi nejkrásnější pláž, kterou v Albánii můžete vidět je pláž Gjipe. A že v Albánii je nespočet krásných pláží. K pláži Gjipe si budete muset trošičku zajít. Za auto zaparkované na horním parkovišti zaplatíte 300 ALL (můžete platit pouze v hotovosti) a k pláži vám to pak zabere nějakých 20 minut pěšky. Cesta je velice divoká (v překladu plná skal), proto doporučujeme jít raději v teniskách, nikoliv v pantoflích.

Samotná pláž není nikterak velká, proto v letní sezoně vyrazte ihned ráno. Nádherně průzračná voda, kamínková pláž a několik restaurací vám způsobí takový ráj na zemi, že odtamtud nebudete chtít vůbec odejít.

nejhezci-plaz-albanie-plaz-gjipe

 

3. Městečko a pláž Ksamil

Tohle město by se dalo nazvat i takovým party městem. Nádherné pláže, včetně nepřeberného množství typů lehátek, se spoustou barů a restaurací. Toto místo vás oslní na první pohled svou živelnou atmosférou, kde se opravdu nudit nebudete. Pokud se sem vydáte na začátku nebo na konci sezony, přijeďte klidně i s dětmi. Vyžití si tam najdou všichni, třeba na šlapadlech :)

mesto-plaz-ksamil-albanie

 

4. Krasový pramen Syri i Kaltër (The Blue Eye)

Nádherně průzračná voda. Tak přesně by se dalo popsat toto místo. K srdci „Modrého oka“ se dostanete asi po kilometrové procházce od parkoviště. Za vstup zaplatíte symbolických 50 ALL. Od parkoviště k pokladně je to pár stovek metrů a zaplatíte za něj 300 ALL. Pokud se vám poštěstí zaparkovat přímo u pokladny, nebudete dokonce platit za parkování nic.

U parkoviště je možné si za poplatek zapůjčit elektrické koloběžky, díky kterým se rychleji dostanete na místo. Ovšem to je pro líné kůže, věříme, že vy si tu procházku rádi dopřejete :)

Ve vodě je přísně zakázáno se koupat, přesto to někteří lidé ignorují. Nedoporučujeme! Chraňte přírodu na místech, kde nám to doporučují.

Na konci se můžete občerstvit ve dvou restauracích nebo si zakoupit nějaký ten suvenýr na památku.

Jezero se dá celé obejít, ale my doporučujeme jít po asfaltové cestě, která je sice po sluníčku, ale mnohem příjemnější. Druhou variantou je obejít jezero z druhé strany, kde sice jdete lesní cestičkou, alespoň si tak vylepšíte svou kondičku. Budete zde muset překonat pár menších kopečků.

modre-oko-blue-eye-albanie

 

5. Městečko Berat

Město stovek oken. Tak by se dalo popsat místo, které najdete hned na několika fotkách z dovolené v Albánie. Ovšem největší kouzlo a nádheru tohoto místa pocítíte přímo uvnitř městečka. Projděte se kouzelnými kamennými uličkami, sedněte si do jedné z mnoha kaváren a užívejte si výhled na město a protékající řeku Osum.

I zde se můžete podívat do mešity. Nezapomeňte však na zahalená ramena a kolena, ženy taktéž vlasy.

mestecko-berat-hezke-ulicky-albanie

 

6. Městečko Vlorë

Toto město je druhým největším přístavním městem v Albánii. Kromě nádherných pláží, na kterých si můžete odpočinout (například Vega Beach, Narta na ostrově Zvernec nebo třeba Vlorë Beach), si v městečku Vlorë můžete prohlédnout i spoustu zajímavých atrakcí. Vydejte se do mešity Muradie, do starého města Vlorë nebo třeba se jděte mrknout na monument nezávislosti. A pokud máte rádi muzea, ani tady nepřijdete zkrátka. Navštivte třeba Muzeum nezávislosti nebo Muzeum historie.

mestecko-vlore-albanie

 

7. Pláž Dhërmiu

Tato pláž patří mezi nejrozsáhlejší v celé Albánii. Můžete si tak pohodlně vybírat, ve které její části strávíte svůj den. Z restaurace Luciano budete mít krásný výhled na moře i „vidličku“ :D Dokonce se vedle restaurace nachází i bankomat.

Jako většina pláží i tato je bohužel pouze kamínková. Ovšem to nic nemění na tom, že si zde užijete krásné průzračné moře a nepřeberné množství míst, kde si v klidu vychutnáte svůj oblíbený drink. V jednom z barů je dokonce prostor pro menší opékačku nebo si můžete vychutnat vodní dýmku.

plaz-dhermiu-albanie

 

8. Národní park Valbona Valley / Valbonë

Nejste ten typ, co vydrží na pláži klidně celý týden? My taky ne, a proto pro vás máme dobrou zprávu. Albánie ukrývá i spoustu možností k absolvování nádherných treků a výhledů. Valbona Valley vám nabízí více jak 200 km různých treků. Projít si můžete třeba kaňon Shoshani nebo se zkrátka jen kochat nádherně průzračnou řekou Valbona.

A pokud vám to nestačilo, stačí se přesunout jen o kousek vedle a navštívit stejně nádherný národní park Thethi, kde například můžete vidět vodopád Thethi Waterfall. Využijte například známý trek Valbona – Thethi.

narodni-park-Valbona-Valley

 

9. Jezero Komani

Vydejte se na plavbu lodí po nádherném jezeře Komani a vychutnejte si nejen nádhernou vodu, ale také neuvěřitelné výhledy na zasněžená pohoří, neobjevené vesničky a různě se klikatící zátočiny. Ačkoliv jezero Komani vzniklo teprve v 70. letech 20. století svou nádherou rozhodně nezaostává ani za norskými fjordy.

jezero-komani-albanie

 

10. Opuštěné město Butrint

Máte rádi historii a ještě více archeologické prvky? Tak přesně pro vás je místo Butrint jako stvořené. Ponořte se zpět do řecko-římské doby a navštivte trosky dřívější civilizace. Toto místo je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO. Vstupné pro dospělého je zde stanoveno na 1 000 Lek.

historicke-mestecko-butrint-albanie

 

BONUS: Gjirokastra + hrad Gjirokastra

Město na jihu Albánie – Gjirokastra, známé také jako "Město kamenů," patří asi k nejzachovalejším středověkým městům na Balkánu. Toto město, zrozené z kamenných domů s bílými střechami, vzbuzuje dojem, že se zde zastavil čas.

Dominantou města je stejnojmenný hrad Gjirokastra, který se tyčí na kopci nad městem. Pochází z 12. století a už od počátku sloužil jako strategický obranný bod. Můžete se zde podívat do hradních komnat nebo muzea. Vstup vás vyjde na 200 leků.

mestecko-Gjirokastra-albanie

 

Do našeho výběru jsme sice vybrali pouze 10 tipů, ale k navštívení je toho v Albánii rozhodně mnohem více. Tak s chutí do toho, kupte letenku, naplánujte dovolenou a jeďte objevovat tuto zatím ještě ne zcela probádanou zemi.

Na závěr bychom chtěli pouze zdůraznit a vyvrátit špatnou pověst Albánie, kdy mnoho lidí zvažujete bezpečnost v této zemi. Ze zkušenosti však můžeme potvrdit, že Albánie patří k těm bezpečnějším zemím, které jsme doposud navštívili. Albánci jsou velice srdeční a přátelští lidé. Věříme, že si i vy tyto místa po první návštěvě zamilujete.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.