Dovolená v Albánii: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

ksamil-albanie-dovolena

Albánie dlouho byla, a stále ještě je, nedoceněnou dovolenkovou destinací. Ale její nádherné pláže, průzračná voda a příjemní lidé to rychle mění. Navíc oproti severním a západním zemím je pro nás finančně velmi dostupná. S našimi tipy si usnadníte plánovaní vaší další snové dovolené.

 

1. Albánie a letenky

Přímým letem z Prahy do Tirany začal létat Ryanair teprve v září. Cena letenky může být i pod 3 000 Kč. Ještě levnější variantou pro vás může být let s přestupem, kdy se dokážete dostat v klidu na 2 000 Kč. My jsme si vybrali let přímo na státní svátek, kdy ještě bohužel nelétal přímý let z Prahy, a to z Wroclawi za 2 600 Kč.

TIP: Ačkoliv vám do Albánie stačí pouze OP, vezměte si i pas. Velmi vám to urychlí průchod při pasových kontrolách.

 

letenky-albanie-tirana 

2. Jak se dostat z letiště v Tiraně do centra

Pokud si nebudete půjčovat auto přímo na letišti, do města se dostanete buď taxíkem nebo autobusem. Uber bohužel v Albánii ještě nefunguje, ale jeho obdobou může být třeba Merr taxi, kde si předem můžete zjistit cenu a nikdo vás tak neobere o peníze. Další, asi nejlevnější variantou je UPs Taxi. Cesta taxíkem vás vyjde od 10 do 25 €, záleží jakou společnost si vyberete.

Zcela nejlevnější variantou je klasicky autobus. Shuttle bus s názvem Rinas Express vás zaveze do centra města, kousek od Skanderbeg náměstí, na zastávku. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 400 ALL (4 €). Lístek si koupíte přímo u řidiče. Pokud nebudete mít ještě zaměněny albánské leky, můžete pohodlně platit v eurech. Autobus jezdí každou hodinu od 7:00 do 2:00 do ráno. Cesta trvá cca 30 minut. Autobusovou zastávku na letišti naleznete po levé straně, jakmile opustíte příletovou halu.

autobus-doprava-tirana

 

3. Albánie a doprava

Abyste si Albánii užili a mohli se podívat i do zákoutí této země, nejlepší variantou je půjčení auta. Nás auto vyšlo na 4 dny na 75 EUR. Benzín i naftu doporučíme tankovat u benzínových pump Felequi nebo Krasniki. Vypozorovali jsme je jako nejlevnější.

TIP:Na silnicích buďte obzvlášť obezřetní. Ačkoliv v Albánii platí stejná silniční pravidla jako u nás, domácí je vůbec nedodržují.

 

TIP 2:Přednost na přechodech pro chodce se v Albánii zatím moc nechytla. Proto buďte i jako chodci velmi opatrní.

 

auto-doprava-albanie

 

4. Albánie a ubytování

Ubytování je jedna z nejlevnějších věcí, na které můžete na své dovolené v Albánii ušetřit. Krásný hotel v centru města seženete za 250 Kč/noc/osoba. Pokud budete cestovat autem, v Tiraně velmi doporučujeme najít si ubytování s parkováním. Nejjednodušší variantou, jak si pořídit ubytování, je přes Booking nebo Airbnb.

ubytovani-albanie-zapakuj

 

5. Albánie, jídlo a pití

Tradiční pokrmy, které určitě musíte ochutnat jsou například: burek, v Albánii známý jako byrek. Nejoblíbenější je byrek gjizë (sýrový burek). Známá je také Musaka. Dočkáte se tam i sladké baklavy nebo Petully (taková verze našich koblih).

Z alkoholu bychom asi vypíchli rakiju, taková naše pálenka. A pokud jste milovníky piva určitě ochutnejte pivo Korca nebo Tirana.

jidlo-albania

jidlo-ceny-v-albanii

 

6. Albánie a peníze

V Albánii s kartou moc nepochodíte. Máte tak dvě možnosti. Zaměnit si české koruny za albánské leky nebo si vzít s sebou EUR a platit jimi. 1 EUR=100 ALL (albánský lek). Pokud budete platit v eurech, počítejte s tím, že vám budou vracet místní měnu.

penize-albansky-lek-all

 

7. Albánie, internet a SIM karta

Albánie bohužel není součástí EU a neplatí zde klasický roaming. Proto si musíte koupit jejich místní SIM kartu. Naneštěstí existuje několik variant, které nejsou nijak drahé a vy si můžete vybrat podle délky svého pobytu.

SIM kartu si můžete pořídit u třech operátorů – Vodafone, One Telecommunications Albania nebo ALBtelecom. Při koupi SIM karty budete potřebovat doklad totožnosti, aby si vás zaregistrovali. Každý operátor má k dispozici několik balíčků s různě velkým objemem dat. Nejlepší internetové pokrytí v zemi má Vodafone a One.

Nabídka operátora Vodafone:

 • 40 GB dat na 15 dní, cena: 2 300 ALL
 • 100 GB dat na 21 dní, cena: 2 900 ALL

Nabídka operátora One:

 • 1 GB dat na 30 dní, cena: 1 000 ALL
 • 10 GB dat na 30 dní, cena: 1 500 ALL
 • 25 GB dat na 30 dní, cena: 1 800 ALL
 • 34 GB dat na 30 dní, cena: 2 100 ALL

sim-karta-albanie

 

8. Kdy navštívit Albánii

Sezónu v plném proudu zastihnete v Albánii mezi červnem a srpnem. Měsíce květen a září jsou už méně vytížené, ale tím pádem i s méně turisty a davy lidí na plážích. Záleží, co preferujete a zda si chcete užít pořádného sluníčka nebo klidu.

My jsme Albánii navštívili na konci září a stále se dalo ještě koupat. Problém měsíců května a září může být, že ještě nejsou, respektive už nejsou, otevřené některé restaurace, hotely a jiné sezonní aktivity. Na to si člověk musí dát pozor. Nám se stalo, že v restauraci už nevařili všechno, co měli na jídelním lístků, protože se už chystali na „zazimování“ restaurace.

 

9. Kolik dní strávit v Albánii

Abyste si Albánii užili opravdu se vším všudy, ideální čas na návštěvu je tak 14 dní. Stihnete koupačky, městečka, treky a dokonce i horké prameny. Pokud byste se rádi váleli jen u moře, postačí vám i týden. My jsme si do Albánie zaskočili jen na skok, kdy jsme procestovali několik pláží, městeček a hlavní město Tirana. Ale i to se dá stihnout za 4 dny.

 

10. Kolik nás stály 4 dny v Albánii (přepočítáno na 1 osobu):

Letenky + Flixbus do Wroclawi: 3 600 Kč

Ubytování: 780 Kč

Doprava (auto, benzín, parkování): 1 850 Kč

Jídlo: 1 829 Kč

Suvenýry: 135 Kč

SIM karta: 275 Kč

CELKEM: 8 469 Kč

 

Shrnutí toho nejdůležitějšího

Pokud stále váháte, zda je pro Vás Albánie ideální, mrkněte na náš článek – Co vidět v Albánii za 4 dny. A pokud nejste plážové typy, určitě vás potěší, že v Albánii můžete absolvovat spoustu treků, které vás nabijí energií.

 

To nejdůležitější, co vidět v Albánii:

 • Hlavní město Tirana
 • Městečko Berat
 • Městečko Gjirokastër
 • Městečko Vlorë
 • Hrad Kruja
 • Pláž Dhërmiu
 • Pláž Gjipe
 • Pláže Himare
 • Městečko a pláž Ksamil
 • Syri i Kaltër (The Blue Eye)
 • Valbonë
 • Jezero Komani
 • Národní park Valbona Valley

 

Namazgah Mosque

albanie-tirana-mesita

 

Berat

berat-albanie-mesto

 

Ksamil

ksamil-plaz-albanie-dovolena-zapakuj

 

Pláž Gjipe

plaz-albanie-top-zapakuj 

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.