Dovolená na Islandu: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

letenky-ubytovani-jidlo-penize-island-zapakuj

Ostrov ohně a ledu. Určitě jste už tohle označení spojené s Islandem slyšeli. Navštívit tento ostrov byl náš sen již několik let. A ačkoliv nám naše snahy navštívit Island zmařil například covid nebo zrušený let, my se nevzdali a bojovali dál. A jak se říká do třetice všeho dobrého, i my jsme se na ostrov dostali, a to v září 2023.

Bydlení na Islandu na divoko vám může ušetřit hodně peněz. Inspirujte se naší cestou, jak se snažit co nejvíce ušetřit.

 

1. Island a letenky

Přímým letem na Island se dostanete z Prahy se společností Fly Play nebo Icelandair za 4 hodiny. Levnější variantou jsou lety s přestupem, které vám zajistí Ryanair, WizzAir či EasyJet. S přestupovou variantou počítejte, že vás cesta vyjde minimálně na 10 hodin letu.

letenky-island-zapakuj

 

2. Island a doprava

Po Islandu nemůžeme doporučit nic jiného než půjčení vlastního auta. Jelikož se doporučuje vybrat o něco silnější auto, ideálně 4x4, tato položka bude patřit mezi ty největší. Nás auto, Dacia Duster vyšlo na 10 dní 24 000 Kč. Rezervaci jsme dělali téměř půl roku dopředu.

TIP: Ihned po koupi letenky rezervujte auto. Bez auta se na Islandu neobejdete a díky včasnému nákupu ušetříte spoustu peněz.

 

auto-cestovani-po-islandu-zapakuj

 

Jak vybrat auto?

Výběr auta si dobře promyslete. Záleží na období, kdy Island navštívíte, na počasí a na trase, kterou plánujete. V jednoduchosti řečeno, budete se rozhodovat pravděpodobně mezi 3 typy aut:

  • Economy auto s pohonem 2 kol (nejčastěji Toyota Yaris, Toyota Aygo, Kia X-Ceed, Kia Ceed) = pokud jedete pouze ring road, nejedete F-road
  • Menší 4x4 auto (Dacia Duster 4x4, Suzuki Vitara 4x4, Kia Sportage 4x4, Jeep Renegade 4x4, Toyota Rav4, Jeep Compass 4x4) = ring road, F-road, bez přejezdu přes řeky
  • Středně velké 4x4 auto (Land Cruiser, Toyota Hilux) = včetně výše zmíněného možnost i přejezdů přes řeky
  • Velké 4x4 auto (Land Rover Defender) = možnost přejezdů i přes větší řeky

4x4-obri-auto-island-zapakuj

Nejlevnější pronájem aut si můžete zajistit od domácích obyvatel přes stránku Carrenters.is. Nabízejí zde svoje auta, které aktuálně nevyužívají. Při hledání auta jsme však narazili i na několik společností, které nabízeli také zajímavé ceny – Orange car rental, North Bound nebo Go Iceland. My jsme nakonec zvolili Lagoon Car Rental, i protože mělo aktuálně k dispozici za výbornou cenu auto Dacia Duster 4x4.

 

Pojištění auta

Pojištění auta je na Islandu prakticky samozřejmostí. A i když to není nejmenší položka, nepodceňujte to. Nemusíte se řídit námi, ale my jsme se rozhodli vzít si 2 nejdůležitější pojištění – CDW pojištění proti kolizi a Gravel protection (pojištění proti štěrku). Vzhledem k tomu, že aktuálně nebyla na Islandu žádná sopka chrlící popel, rozhodli jsme se nevyužít Sand and Ash Protection (pojištění proti létajícímu popelu), ani Theft protection (pojištění proti krádeži).

TIP: Jakmile budete mít polovinu nádrže, tankujte. Benzinových pump je na ostrově jako šafránu. Může se vám klidně stát, že na žádnou nenarazíte klidně 2 hodiny.

 

Parkování

Stáhněte si parkovací aplikaci Parka pro Apple i Android. Tato aplikace vám hlavně na jihu ostrova, kde se nachází nejvíce placených parkovišť, zjednoduší život. Jednoduchým kliknutím nebo naskenováním QR kódu zaplatíte za parkování během minuty. Ceny za parkování se pohybují od 800 do 1 000 ISK, v přepočtu od 135 Kč do 180 Kč.

 

3. Island a ubytování

Na Islandu můžete spát v hotelech i v hostelech, které běžně naleznete přes Airbnb nebo Booking.com. Oblíbenou variantou je ale také spaní v kempech. Ať už v karavanu, autě nebo klasicky ve stanu.

Kempy jsou super v tom, že ve většině případů máte v ceně i sprchu a záchod a většinou i místnost pro vaření, častokrát i s kuchyňským vybavením. Ideální variantou je stáhnout si mapu kempů, která se vám přímo naimportuje do Google map. Mapu kempů Islandu stáhnete zde.

kempovani-island-ubytovani-zapakuj

Pokud plánujete na Islandu strávit více než 7 dní, vyplatí se vám v létě tzv. Camping card, která vám zajistí ubytování ve vybraných kempech. Cena je v září 2023 179 € a kartu si můžete objednat zde.

Za určitých podmínek můžete kromě jihu Islandu spát i mimo kempy. Musíte však dodržet následující pravidla:

  • Od roku 2015 je přísně zakázáno spát v obydlených oblastech bez souhlasu majitele pozemku v autě, obytné dodávce, autě se stanem nebo karavanu.
  • Poblíž veřejných komunikací a v neobydlených oblastech lze kempovat (v autě, ve stanu apod.) na jednu noc. Ale pouze v případě, že se poblíž nenachází žádný kemp, ani cedule, která by kempování zakazovala.
  • Při kempování v campervanu, karavanu, přívěsu nebo autu 4x4 se stanem na střeše můžete přespávat na celém Islandu pouze v kempu.
  • Zákaz parkování v národních parcích Þingvellir, Vatnajökull a Snæfellsjökull a na místech Álafoss, Dimmuborgir, Dyrhólaey, Fjallabak, Hverfjall, Kirkjugolf, Mývatn a Jökulsárgljúfur.

Od roku 2017 je na Islandu striktně zakázáno kempovat mimo kempy na celém jižním pobřeží ostrova!

jidelna-kemp-island-zapakuj

TIP: Zjistěte si předem, jestli je ve vybraném kempu kuchyňské nádobí, resp. kuchyňka. Díky tomu si budete moct uvařit teplou polévku a tím se zahřát. Věřte, že to v deštivém počasí na Islandu oceníte.

 

4. Island jídlo a pití

Vzhledem k tomu, že Island patří k nejdražším zemím, připravili jsme se na nejhorší a vzali si jídlo s sebou. Naše bohaté zásoby jsme i tak doplnili návštěvou místních restaurací, kde jsme si 2x dopřáli burger :D

jidlo-island-zapakuj

Abyste měli přehled o tom, co kolik stojí, srovnali jsme pro vás několik věcí v těch nejlevnějších obchodech. Docela nás překvapilo, že některé produkty byly na tom cenově podobně jako u nás. Většina se však pohybovala na násobně vyšších hodnotách. Naštěstí se našly i takové, které byly dokonce levnější (například naše závislost – čokoláda Milka za 33 Kč (po přepočtu) nebo čokoládové Alpro mandlové mléko 1 l za 60 Kč).

  • 2 l vody vás vyjde okolo 37 Kč
  • Plechovka piva Pilsner 20,60 Kč
  • Plynová bomba na kempování 167 Kč
  • Coca Cola 2 litry za 52 Kč
  • Žvýkačky Orbit Extra 25 ks za 47 Kč
  • Burgr v restauraci – 450 – 550 Kč

Na okružné jízdě Islandem doporučujeme nakoupit dostatek vody. Hlavně pokud budete zajíždět i do centrální části ostrova, může se vám stát, že nějakou tu dobu nenarazíte na žádný obchod.

jidlo-piti-island-zapakuj

TIP: Nejlevnější obchod je Bonus. Oproti mini obchodům ušetříte až polovinu. Dále je pak výhodný také obchod Kronan, případně Netto.

 

5. Bezpečnost na Islandu

Island patří celosvětově mezi nejbezpečnější země. Co vám však může vaši cestu zkomplikovat je počasí. Pokud cestujete na Island mimo letní období, sledujte stránky road.is a safetravel.is, které vám prozradí spolehlivé informace o aktuální sjízdnosti cest. Obzvlášť pokud nemáte auto 4x4, na této stránce se dozvíte, jestli je cesta vhodná i pro menší auta.

 

6. Kdy navštívit Island?

Odpověď na otázku „Kdy je nejlepší navštívit Island“ není jednoznačná. V první řade záleží na tom, kterou stránku Islandu chcete vidět a zažít.

Asi nejlepší variantou je polovina května, resp. polovina září, kdy se sezóna láme z islandského léta do zimy a naopak. Výhodou tohoto období je, že se bez větších problémů (samozřejmě ideálně s autem 4x4) dostanete i do středu ostrova.

termalni-prameny-island-zapakuj

My jsme vyrazili v polovině září, díky čemuž jsme měli možnost vidět i polární zář, která v tomto období začíná na nebi kouzlit. V září však už nenarazíte na papuchalky, které jsou na ostrově pouze do srpna.

Ceny jsou v tomto období o něco níže a zároveň na jednotlivých místech už nenarazíte na tak velké davy turistů. Pozor však na to, že některé kempy mají otevřeno pouze do srpna, max poloviny září. Teplota se na jihu ostrova pohybovala kolem 10 stupňů, zatím co na severu kolem 3 °C.

pocasi-island-zapakuj-clanek

Pokud jste spíše teplomilnější člověk a chcete si užít Island pohodlně i ve stanu, rozhodně doporučujeme spíše islandské léto, které je zde mezi červnem a srpnem. Sezóna je v plném proudu, všechny služby plně dostupné a na všechny místa se dostanete autem prakticky bez omezení. Kvůli obrovskému zájmu o všechny služby jsou však ceny nastaveny krapet výše. O větší krapet. Počítejte zároveň s tím, že v tomto období neuvidíte polární zář. Naopak, můžete se těšit na symbol Islandu – papuchalky.

V zimě je Island úplně jiná země. Zasněžené pláně a bílé kopce vidíte všude kolem sebe. Zároveň máte prakticky 100% šanci vidět polární zář. Spaní venku ve stanu moc nedoporučujeme J Většina kempů je prakticky zavřená. Pokud jste ale otrlé polární lišky, odrazovat vás od toho určitě nebudeme :)

 

7. Kolik dní strávit na Islandu

Minimální počet dní je určitě 7. Za tuto dobu stihnete objet ostrov a vidět ta nejzajímavější místa, jako například Strokkur Gejzir, vodopády Selfoss a Gullfoss, jezero Mývatn nebo Reykjavik. My jsme strávili na Islandu 10 dní a díky tomu jsme několikrát stihli zajet i do středu ostrova. Samozřejmě na každou dovolenou by člověk potřeboval týdny a týdny :D Za nás bychom řekli, že je Island ideální na 10-14 dní.

 

8. Kolik nás stálo 10 dní na Islandu (přepočítáno na 1 osobu):

Letenky: 7 319 Kč (přímý let, jedna letenka byla zakoupena bez zavazadla, jedna s odbaveným zavazadlem)

Ubytování: 3 633 Kč (3x spaní mimo kemp, 4x spaní v kempu, 3x spaní v hostelu)

Doprava celkem: 18 165 Kč

  • Půjčení auta: 11 731 Kč
  • Benzín: 5 278 Kč
  • Parkování: 887 Kč

Jídlo a pití celkem: 4 318 Kč

  • Jídlo dovezené z Česka: 1 675 Kč
  • Jídlo nakoupené na Islandu: 2 643 Kč

Vstupy celkem: 10 497 Kč

  • Termální prameny: 1 965 Kč (11 790 ISK)
  • Ledovec Katla Ice Cave: 4 650 Kč (27 900 ISK)
  • Pozorování ledovců z vody (Zodiac tour): 2 316 Kč (13 900 ISK)
  • Velryby (z Husavík, Moby Dick): 1 566 Kč (9 400 ISK)

Suvenýry: 289 Kč

Záchody: 36 Kč

CELKEM: 43 988 Kč

 

9. Shrnutí toho nejdůležitějšího

Pokud se rozhodnete jet na Island, což doporučujeme všemi dvaceti prsty, určitě je důležité si rozmyslet v jakém období chcete jet, jaký rozpočet máte a co chcete vidět. Každé období přináší něco krásného a jiné zážitky. Nezapomeňte, že se na Island musíte připravit i z praktického hlediska – kvalitní vrstvené oblečení je zde podmínkou. Ačkoliv jsme se na to připravili, nakonec naše oblečení nebylo tak kvalitní, jak se zdálo. Silný déšť a vítr vás zde neminou v žádném ročním  období.

A teď už s chutí do toho a začít plánovat, co navštívit :)

ledovec-island-zapakuj

polarni-zar-island-zapakuj

vodopad-nejvetsi-island-zapakuj

vodopad-island-zari-zapakuj

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.