Dovolená na Maltě: průvodce letenkami, ubytováním a dopravou

 malta-co-videt-letenky-ubytovani-jidlo

Většině lidí, když uslyší o Maltě, vytanou na mysli maltézští rytíři. I když už na Maltě žádného takového rytíře nepotkáte, rozhodně se na tomto malém ostrově, s něco málo přes půl milionu obyvatel, nudit nebudete. Užijete si úchvatnou přírodu a nádherně průzračné moře, které vás okouzlí. A kolik dní byste měli strávit na tomto ostrově? Jako dopravu zvolit na Maltě? To všechno se dozvíte v našem praktickém článku.

 

Malta a letenky

Do Valletty, hlavního města Malty, se v roce 2023 dostanete pohodlně přímo z Prahy. Letecká společnost Air Malta však bude létat na Maltu přímo z Prahy pouze do konce roku 2023. Následně budete muset hledat jiné varianty.

Dalšími možnostmi jsou přímé lety z Vratislavi nebo s přestupem nejčastěji přes Itálii. Se společností Wizz Air se dostanete do Milána, Neapole nebo Benátek za pár stovek a následně přeletíte Ryanairem na Maltu.

malta-letenky 

 

Jak se dostat z letiště

Z letiště jezdí několik autobusů, které mají rozličné trasy po celém ostrově. Vyberte si ten správný a nasměrujte si to do vašeho ubytování. Hlavní trasy naleznete na jejich stránkách. Na těchto stránkách také naleznete další trasy, které vás provedou po celém ostrově.

malta-jak-se-dostat-do-centra 

 

Malta a doprava

Klasicky nejjednodušší cesta je zapůjčit si auto. Počítejte však s tím, že na Maltě se jezdí na druhé straně, než u nás.

Pokud si netroufáte řídit na opačné straně nebo se vám nechce půjčovat si auto, nezoufejte. Malta je jako stvořená pro cestování autobusem. Všude kam se podíváte jsou autobusové zastávky a vy se tak dostanete za desítky minut prakticky kamkoliv, po celém ostrově. Abyste si předem naplánovali kudy kam, mrkněte na jejich oficiální stránky. Na trasy po celém ostrově se mrkněte zde. Kolik vás to bude stát se dočtete zde. Záleží už jen na vás, jestli si vystačíte s jednorázovými lístky nebo si pořídíte vícedenní „lítačku“.

Cestujete jako skupinka? V tom případě by se vám mohlo vyplatit cestovat Boltem. Na Maltě je docela oblíbený a doveze vás i do více zapadlých koutů, kam se třeba autobusem tak úplně nedostanete.

malta-doprava-cestovani 

 

Malta a ubytování

Malta patří mezi menší ostrovy. Z východní strany na západ se dostanete autem ani ne za hodinku. Ubytování je i z tohoto důvodu koncentrované kolem hlavního města Valleta. A díky tomu se na tom podepisuje i cena. Doporučujeme tak zarezervovat ubytování ihned, jakmile budete mít zakoupené letenky. Nemusíte čekat, až budete mít naplánovaný každý krok dovolené.  Stačí vám najít jedno centrální místo, ze kterého budete vyrážet do jednotlivých koutů Malty. Je vysoce pravděpodobné, že skončíte právě v hlavním městě nebo v jeho blízkém okolí.

 

Malta, jídlo a pití

Na Maltě můžete ochutnat hned několik slaných i sladkých dobrot, které omráčí vaše chuťové buňky. Zmíníme alespoň část z nich.

Ze slaných věci doporučujeme například „Pastizzi“, tradiční maltské pečivo. Můžete ho ochutnat s příchutí ricotty nebo hrášku. Pokud jste masově založení, dejte si určitě „králičí guláš“.

Ze sladkých věcí ochutnejte tzv. „datlové dortíčky“ nebo „Maltese Cannoli (Kannoli Tal-Irkotta)“.

Vzhledem k tomu, že Sicílie je od Malty vzdálená, co by kamenem dohodil, lze zde zakoupit i mnoho sicilských pochutin. Ze slaných třeba „Arancini“, což je taková rýžová koule plněná masem, případně jinou náplní, osmažená v těstíčku. Ze sladkých jsou to slavné „Cannoli“, plněné trubičky s různou náplní.

malta-jidlo

 

Kdy navštívit Maltu

Maltu je nejlepší navštívit těsně před začátkem nebo lehce po konci sezóny. Hlavní sezona je v létě mezi červnem a srpnem, kdy se mohou teploty dotýkat i 40 °C. Oceníte to hlavně při parkování u nejturističtějších míst. I na kraji sezony jsme v některé dny měli docela problém zaparkovat někde poblíž. My jsme navštívili Maltu druhý týden dubna a teploty kolem 22-25 °C jsme skutečně ocenili. Pokud neholdujete opravdu parným dnům, v létě vám cestovat na Maltu moc nedoporučujeme.

Zajímavostí zde je, že pokud vyrazíte mimo léta, moře je teplejší spíše na podzim než na jaře. Pozor však na to, že v listopadu a prosinci má Malta nejvíce srážek.

malta-kdy-navstivit

 

Kolik dní strávit na Maltě

Na Maltě doporučujeme strávit 4 - 5 dní. Během této doby pohodlně stihnete všechny krásné treky, koupání, městečka, ale také výlety na okolní ostrovy Comino nebo Gozo. Při cestování autobusem si určitě rezervujte o nějaký ten den, dva více, abyste se nemuseli moc honit.

 

Kolik nás stály 3 dny na Maltě (přepočítáno na osobu):

Letenky: 3 272 Kč (letenky jsme kupovali společně s přeletem na Sicílii -> Praha – Catania – Valetta – Praha)

Ubytování: 1 025 Kč

Auto (půjčení, benzín, parkování, lodička na ostrov + Valletta MHD): 1 870 Kč

Jídlo: 1 309 Kč

Vstupy: 930 Kč

Suvenýry: 180 Kč

CELKEM: 8 586 Kč

 

Shrnutí toho nejdůležitějšího

Ostrov Malta nás opravdu nadchl a můžeme přiznat, že tři dny byly pro nás skutečně málo. O důvod více se na Maltu opět vrátit . Ale kam se také vrátit nechceme, že? :D

TIP: Nezapomeňte si vzít s sebou adaptér. Jakožto bývalá kolonie Velké Británie, zde mají britské zásuvky.

 

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího.