Covidpas: odpovědi na nejdůležitější otázky

covidpas--odpovedi-na-nejdulezitejsi-otazky-2

Jediným důvodem pro získání covidpasu není pouze cestování. Covidpas aneb digitální zelený certifikát vám dnes umožní jednodušší přístup do posilovny, restaurace nebo kina. Pojďme se však podívat na nejčastější otázky, na které se ptáte.

Abychom vám zjednodušili pochopení celého fungování covidpasu, odpovíme vám na ty nejzákladnější otázky, ale i na ty, pro specifičtější případy.

 1. Co je to covidpas (digitální zelený certifikát)?
 2. Co obsahuje covidpas?
 3. Jakou formu může mít covidpas?
 4. Jak získat covidpas?
 5. Kolik stojí covidpas?
 6. Platnost covidpasu
 7. Covidpas a cestování po Evropě
 8. Covidpas a cestovní po světě
 9. Mohou občané získat certifikát již po první očkovací dávce?
 10. Měl jsem smíšenou vakcínu. Mohu získat evropský certifikát = covidpas?
 11. Mohu cestovat do zemí Evropy i bez evropského covidpas certifikátu?
 12. Mohou děti získat covidpas?

 

1. Co je to covidpas?

Covidpas je doklad, potvrzení čili certifikát, na kterém máte uložené potvrzení o provedeném očkování, negativním antigenním i PCR testu nebo potvrzení o překonání COVID-19 v minulosti. To vše ve formě jednotného formuláře obsahujícího unikátní QR kód. Ten vám poslouží jako identifikátor při cestování nebo vstupu do fitness center, kin či restaurací.

 

2. Co obsahuje covidpas?

V jednotném evropském certifikátu najdete kromě jména a data narození i unikátní identifikátor a QR kód. U očkovacího certifikátu je uveden zároveň typ vakcíny, pořadí dávky, datum očkování a platnost certifikátu. U certifikátu potvrzujícího negativní antigenní nebo PCR test je uveden samozřejmě i výsledek a datum provedení testu.

covidpas--odpovedi-na-nejdulezitejsi-otazky-1

 

3. Jakou formu může mít covidpas?

Covidpas můžete mít v papírové nebo elektronické podobě. Některé z testovacích center nebo nemocnic vám můžou dát certifikát v papírové podobě. Jejich povinností však je umístit covidpas i do aplikace Tečka. Za nic neplatíte. Vydání i nahrání certifikátu do aplikace je zdarma.

covidpas--odpovedi-na-nejdulezitejsi-otazky-aplikace-tecka

 

4. Jak získat covidpas?

Kromě dál zmíněného, se můžete v celé České republice prokázat aplikací Tečka, kde se po identifikaci dostanete k potvrzení o očkování, potvrzení o protilátkách nebo výsledkům antigenních či PCR testů. Aplikaci Tečka lze stáhnout do mobilu pro Android i Apple. Pro cestování do zahraničí vám to však nemusí stačit. Častokrát je vyžadován i tištěný certifikát nebo certifikát v elektronické podobě.

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Certifikát v elektronické podobě ve formě PDF souboru si můžete stáhnout na internetové stránce ocko.uzis.cz. Certifikát covidpas si stáhněte do mobilu. Pokud nemáte chytrý telefon, certifikát si po stažení vytiskněte.

Jak se přihlásit?

 1. Jednou možností je vyplnit rodné číslo a číslo občanského průkazu, následně obdržíte SMS zprávu s jednorázovým kódem pro přihlášení.
 2. Druhou možností je přihlášení přes NIA, MojeID, BankID nebo občanský průkaz s čipem. Nejjednodušší je dlouhodobé přihlašování přes mobilní klič eGovernmentu.

 

5. Kolik stojí covidpas?

Covidpas je zdarma. Jak jeho vygenerování, vytištění, tak i nahrání do aplikace, mají všechny instituce povinné realizovat zdarma.

 

6. Platnost covidpasu

I když jednotlivé státy můžou mít individuální podmínky vstupu do země, Evropská unie stanovila jednotná pravidla platnosti certifikátu:

 • Plně očkované osoby, které jsou držiteli digitálního certifikátu, by měly být osvobozeny od testování souvisejícího s cestováním nebo karantény, pokud jsou 14 dní po podání poslední dávky. To by se mělo vztahovat také na uzdravené osoby, které obdržely jednu dávku 2dávkové vakcíny.
 • Zotavené osoby, které jsou držitely covidpasu, by měly být během prvních 180 dnů po pozitivním testu PCR osvobozeny od testování souvisejících s cestováním nebo karanténou.
 • Osoby s certifikátem EU Digital COVID by měly být osvobozeny od případných požadavků na karanténu: 72 hodin u testů PCR a pokud je členský stát přijal, 48 hodin u rychlých antigen testů.

 

7. Které země uznávají evropský zelený certifikát aneb covidpas?

Aktuálně je covidpas uznáván ve všech členských státech Evropské unie. Certifikát tak pomáhá tomu, aby jeho držitel byl osvobozen od omezení volného pohybu. V konečném důsledku se tak osoba může vyhnout povinnému testování nebo karanténě. Aktuální podmínky pro vstup do jednotlivých zemí Evropy jsme sepsali v samostatném článku: Do kterých zemí Evropy a světa lze vycestovat pouze s očkováním.

TIP: Nelekejte se věty: „This certificate is not a travel document“. Neznamená to, že byste nemohli covidpas certifikát využít pro cestování. Znamená, že nenahrazuje cestovní doklad typu občanský průkaz, cestovní pas nebo víza.

 

8. Covidpas a cestování po světě

Doposud se do programu evropského certifikátu zařadilo 16 zemí mimo Evropskou unii. Konkrétně jde o tyto země: Albánie, Švýcarsko, Faerské ostrovy, Izrael, Island, Lichtenštejnsko, Maroko, Severní Makedonie, Norsko, Panama, San Maríno, Turecko, Ukrajina, Vatikán.

Aktualizovaný seznam najdete na oficiálních stránkách evropského certifikátu aktualizovaných Evropskou unií – ec.europa.eu.

 

9. Mohou občané získat certifikát již po první očkovací dávce?

Ano, evropský covidpas certifikát získáte už po potvrzení o první dávce očkování. Počet podaných dávek je jasně uveden na očkovacím průkazu – v aplikaci Tečka nebo na portále ocko.uzis.cz. Jednotlivé státy však ve většině případů uznávají až druhou dávku očkování. Před cestou si proto ověřte vnitrostátní cestovní omezení.

 

10. Měl jsem smíšenou vakcínu. Mohu získat evropský certifikát = covidpas?

Ano. Každé osobě, která byla očkována proti COVID-19, by měl být vydán evropský covidpas. Toto osvědčení by mělo jasně uvádět název vakcíny a počet podaných dávek.

Pokud jde o cestovní omezení, členské státy Evropské unie plošně souhlasily, že občané EU, kteří dostali smíšené dávky ve dvoudávkovém očkování proti COVID-19, jsou v souladu s vnitrostátními očkovacími strategiemi považováni za „plně očkované“.

 

11. Mohu cestovat do zemí Evropy i bez evropského covidpas certifikátu?

Ano. Evropský covidpas certifikát by měl usnadnit volný pohyb v rámci EU. Není však podmínkou volného pohybu, který je základním právem v EU.

Bez certifikátu se však na vás mohou vztahovat omezení, jako je testování nebo karanténa.

 

12. Mohou děti získat covidpas?

Ano, děti mohou získat certifikát covidpas. Pro získání certifikátu skrz očkování je několik možností. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dala zelenou používání vakcíny BioNTech Pfizer Comirnaty a vakcíny Moderna Spikevax pro děti ve věku 12-17 let.

Další důležitou informací je, že mnoho zemí ustoupilo od povinnosti testování a podstoupení karantény pro děti do 12 let. Aktuální informace naleznete na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Cestujeme.

 

Pokud vám zde některá z důležitých odpovědí na otázky ohledně covidpasu chybí, napište nám na info@zapakuj.cz. Rádi zde další důležité informace obratem doplníme.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.