Léky, žiletky, deštník? Co vše si (ne)mohu vzít do příručního zavazadla

Co si vzít do letadla_2

A je to tu! Další dovolená! Tedy i další plánování a balení. Začínáte už pomalu řešit, zda byste si měli vzít to tričko navíc nebo snad i ty super kraťasy. V neposlední řadě váháte nad tím, co vše si můžete vzít na palubu letadla, tak abyste o to nepřišli. Nikdo přece nechce začít dovolenou zabavením kosmetické taštičky při letištní kontrole.

Pojďme se tedy společně podívat na to, co vše si v klidu můžete zabalit a co byste měli raději nechat doma, případně dát do kufru k odbavení. To, že si můžete zabalit do příručního zavazadla věci jako oblečení, knihy, papíry a psací potřeby, deku, nafukovací polštářek pod hlavu, už asi víte. Ale jak je to se žiletkami, zapalovačem, jídlem, léky nebo deštníkem?

 

Nápoje a jídlo

jidlo-do-letadlaS jídlem je to celkem snadné. V rámci EU si můžete vzít téměř cokoliv, od obložených housek, přes tatranky, až po banány a jablka. Velký pozor si ale dejte, pokud letíte mimo Evropu. Vždy je nutné zjistit, co do které země můžete přivézt a co by vám ihned po příletu mohli zabavit. Konkrétní informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

U nápojů to už tak snadné není. Platí u nich stejné pravidlo jako pro kosmetiku. Nic nad 100 ml neprojde letištní kontrolou. Prázdnou láhev si však ponechat můžete. Výjimkou je kojenecká výživa pro děti, která splňuje podmínky zvláštního požadavku na stravování během letu, podobně jako tekutiny nutné pro léčebné účely. Samostatný článek o jídle a pití v letadle jsme sepsali zde.

 

Kosmetika do letadla

kosmetika-do-100-mlMnoho lidí se nás ptá, jak je to s cestovní kosmetikou, resp. kosmetickými balíčky. Důležité co musíte vědět – do kabinového zavazadla si smíte vzít pouze lahvičky o maximálním objemu 100 ml. Ale pozor! V celkovém součtu všech kosmetických produktů, nápojů, případně jídla v tekuté podobě nesmíte překročit objem 1 l.

Jak tedy postupovat? Stačí si nakoupit kosmetické přípravky, které mají objem max. 100 ml. Případně si pořídit 100 ml lahvičky, kam si podle potřeby nalijete to, bez čeho se na svých cestách neobejdete.

Všechny kosmetické produkty musíte mít uzavřené v jednom průhledném obalu, což zcela splňují i naše designové kosmetické taštičky. Do 100 ml se musíte vtěsnat u šampónu, sprchových gelů, kondicionérů, zubních past, balzámů, deodorantů a dalších kosmetických přípravků.

Cokoliv si posléze zakoupíte v celní zóně, parfém nebo krém na ruce, může mít objem i vyšší než 100 ml. Při přestupu nebo výstupní kontrole vám to určitě nikdo nezabaví :)

Vybírejte z nabídky od zkušených cestovatelů

    

 

Léky

leky-do-letadlaKaždý lék, který máte ve svém příručním zavazadle a má více jak 100 ml, byste měli nahlásit letištní kontrole. Pokud budete mít i lékařský předpis, nebudete se muset bát už vůbec ničeho. Léky totiž taktéž spadají do kategorie nezbytné pro bezproblémové fungování.

Problémům se nevyhnete v případě kapek do očí a roztoku na kontaktní čočky. Ani jedno není považováno za zdravotní pomůcku a tudíž se na ně vztahuje podmínka limitu 100 ml.

 400+ vychytavek na eshopu - CZ

Elektronika

elektronika-do-letadlaJednotlivé elektronické přístroje jako je fotoaparát, kamera, mobil, powerbanka, hudební přehrávače, pager či notebook si můžete vzít s sebou na palubu letadla bez jakýchkoliv problémů. U powerbanky jen pozor na kapacitu max 100 Wh.

Něžnější pohlaví si může v klidu přibalit do příručního zavazadla i kulmu, fén, či žehličku na vlasy. Otázkou zůstává, kam to všechno zabalíte.

Elektronické cigarety musíte mít v příručním zavazadle. Pokud byste chtěli mít v odbaveném, napájecí baterie si vezměte s sebou do kabelky. V odbaveném zavazadle totiž napájecí baterii nepřepravíte.

Obecně co se týká elektroniky, doporučujeme ji převážet v příručním zavazadle. Pokud by se vám elektronika poničila v odbaveném zavazadle, nemáte nárok na odškodnění. Letecké společnosti mají v podmínkách dané, že za případné poškození nenesou žádnou zodpovědnost.

 

 Ostatní

ziletka-do-letadlaDo příručního zavazadla si můžete vzít i některé ostré předměty. Patří mezi ně např. pilník, nůžtičky na nehty nebo i jednorázové holítko, to však musí být uzavřené. Všechny ostré předměty nesmí přesáhnout délku 6 cm.

Jedete se potápět do teplých krajin? Paráda! Nezapomeňte si vzít šnorchl a ploutve. Ty vám opět projdou letištní kontrolou bez problémů.

A co takhle hudební nástroje? Hrajete na kytaru nebo na housle? Ujistěte se u letecké společnosti, zda si můžete nástroj vzít na palubu letadla nebo ho budete muset nechat odbavit. Záleží na jeho rozměrech. Vše lehce zjistíte u jednotlivých společností.

A pokud před odletem na dovolenou zjistíte, že vám počasí moc přát nebude, nezoufejte. Do letadla si s sebou smíte vzít i skládací deštník. Dovolenou vám to sice nezachrání, ale aspoň se vám nezničí pracně upravený účes. Deštníky větších rozměrů nesmí mít ostrý hrot.

Pokud byste jeli kempovat, stan si můžete vzít i do příručního zavazadla. Avšak myslete na to, že stanové kolíky budete muset nechat v zavazadle odbaveném.

Zapalovače nebo zápalky můžete mít u sebe v maximálním množství 1 ks/osoba.

 

Jednoznačné NE!

co-nesmite-do-letadlaNejsou povoleny žádné zbraně – pistole, pušky, nože, meče atd. Zakázány jsou také všechny hořlavé, výbušné, chemické a toxické látky. Proto není povolen, pro ženy častokrát nezbytný, lak na vlasy. Ze sportovního vybavení si nemůžeme na palubu letadla vzít lyže, snowboard, surf, ani kolo. Vše si musíte nechat odbavit.

Dokonce není povolen ani dětský kočárek. Ten však většinou můžete odevzdat při nástupu do letadla. Výjimkou je speciální autosedačka do letadla pro miminko.

Problém budou mít i kempaři. Do příručního, ale ani odbaveného zavazadla, si nesmíte vzít žádnou výbavu, která obsahuje stlačený plyn. Tedy žádné vařiče a campingové kartuše. Vše si budete muset pořídit až na místě.

Tak na co čekáte? Sbalte se a leťte! :)

 

Stále Vám něco v článků chybí a potřebovali byste si něco ujasnit? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře nebo si rovnou přečtěte o 18 praktických tipech, jak se sbalit do příručního zavazadla.

Tabulka: rozdělení předmetů, které si můžete nebo nemůžete vzít do příručního zavazadla

ANO NE
kosmetika do 100 ml zbraně - pistole, nože atd.
tekuté jídlo do 100 ml nápoje nad 100 ml
jednorázové žiletky hořlavé, výbušné, chemické a toxické látky
nůžtičky na nehty (do 6 cm) dětský kočárek
pilník na nehty (do 6 cm) snowboard
jídlo (zkontrolovat na mzv.cz) lyže
deštník (bez ostrého hrotu) surf
fén, žehlička na vlasy, kulma kolo
kapky do očí opravářské pomůcky (šroubovák, kladivo,...)
fotoaparát , kamera, pager, hudební přehrávače lak na vlasy
notebook campingové kartuše
deodorant obranné a paralyzující spreje, repelenty a jiné předměty, obsahující dráždivé látky (repelenty jsou povoleny pouze v gelové formě / krémy)
prázdná láhev rybářské pruty, navijáky, vlasce 
powerbanka zábavná pyrotechnika, prskavky
elektronická cigareta (IQOS) - do odbaveného zavazadla pouze bez napájecí baterie  
zapalovač, zápalky, náplně do zapalovačů (1 ks / osoba)
Masné výrobky, salámy, klobásy, sýry
Dětská výživa pevná i tekutá – pouze v objemu nezbytném na dobu letu
berle
Inzulinové pumpy, kardiostimulátory
Netekuté léky a medikamenty, tablety apod.
Tekuté léky, lékařské masti a jiné medikamenty
Roztoky na kontaktní čočky (pouze do 100 ml)
Drony a jiné dálkově ovládané hračky a modely (pouze se souhlasem letecké společnosti)
Strunové hudební nástroje (bez náhradních strun)
Kempingové stany (bez stanových kolíků)
nůž (do 6 cm)

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.