Léky, žiletky, deštník? Co vše si (ne)mohu vzít do příručního zavazadla

Co si vzít do letadla_2

A je to tu! Další dovolená! Tedy i další plánování a balení. Začínáte už pomalu řešit, zda byste si měli vzít to tričko navíc nebo snad i ty super kraťasy. V neposlední řadě váháte nad tím, co vše si můžete vzít na palubu letadla, tak abyste o to nepřišli. Nikdo přece nechce začít dovolenou zabavením kosmetické taštičky při letištní kontrole.

Pojďme se tedy společně podívat na to, co vše si v klidu můžete zabalit a co byste měli raději nechat doma, případně dát do kufru k odbavení. To, že jsi můžete zabalit do příručního zavazadla věci jako oblečení, knihy, papíry a psací potřeby, deku, nafukovací polštářek pod hlavu, už asi víte. Ale jak je to se žiletkami, jídlem, léky nebo deštníkem?

 

Nápoje a jídlo

S jídlem je to celkem snadné. V rámci EU si můžete vzít téměř cokoliv, od obložených housek, přes tatranky, až po banány a jablka. Velký pozor si ale dejte, pokud letíte mimo Evropu. Vždy je nutné zjistit, co do které země můžete přivézt a co by Vám ihned po příletu mohli zabavit. Konkrétní informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

U nápojů to už tak snadné není. Platí u nich stejné pravidlo jako pro kosmetiku. Nic nad 100 ml neprojde letištní kontrolou. Prázdnou lahev si však ponechat můžete. Výjimkou je kojenecká výživa pro děti, která splňuje podmínky zvláštního požadavku na stravování během letu, podobně jako tekutiny nutné pro léčebné účely.

 

Kosmetika do letadla

Mnoho lidí se nás ptá, jak to je s cestovní kosmetikou, resp. kosmetickými balíčky. Důležité, co musíte vědět – do kabinového zavazadla si smíte vzít pouze lahvičky o maximálním objemu 100ml. Ale pozor! V celkovém součtu všech kosmetických produktů, nápojů, případně jídla v tekuté podobě nesmíte překročit objem 1 l.

Jak tedy postupovat? Stačí si nakoupit kosmetické přípravky, které mají objem max. 100 ml. Případně si pořídit 100ml lahvičky, kam si podle potřeby nalijete to, bez čeho se na svých cestách neobejdete.

Všechny kosmetické produkty musíte mít uzavřené v průhledném obalu, což zcela splňují i naše designové taštičky. Do 100 ml se musíte vtěsnat u šampónu, sprchových gelů, kondicionérů, zubních past, balzámů, deodorantů a dalších kosmetických přípravků.

Cokoliv si posléze zakoupíte v celní zóně, parfém nebo krém na ruce, může mít objem i vyšší než 100 ml. Při přestupu nebo výstupní kontrole Vám to určitě nikdo nezabaví :)

Nabízíme vám rozmanitý výběr kosmetiky do 100 ml  

 

Léky

Každý lék, který máte ve svém příručním zavazadle a má více jak 100 ml, byste měli nahlásit letištní kontrole. Pokud budete mít i lékařský předpis, nebudete se muset bát už vůbec ničeho. Léky totiž taktéž spadají do kategorie nezbytné pro bezproblémové fungování.

Problémům se vyhnete i v případě kapek do očí a roztoku na kontaktní čočky. Oboje je považováno za zdravotní pomůcku a tudíž se na ně nevztahuje podmínka 100 ml.

 

Elektronika

Jednotlivé elektronické přístroje jako je fotoaparát, kamera, mobil, powerbanka, hudební přehrávače, pager či notebook si můžete vzít s sebou na palubu letadla bez jakýchkoliv problémů. Něžnější pohlaví si může v klidu přibalit do příručního zavazadla i kulmu, fén, či žehličku na vlasy. Otázkou zůstává, kam to všechno zabalíte.

 

Ostatní

Do příručního zavazadla si můžete vzít i některé ostré předměty. Patří mezi ně např. pilník, nůžtičky na nehty nebo i jednorázové holítko, jenž však musí být uzavřené.

Jedete se potápět do teplých krajin? Paráda! Nezapomeňte si vzít šnorchl a ploutve. Ty Vám opět projdou letištní kontrolou bez problémů.

A co takhle hudební nástroje? Hrajete na kytaru nebo na housle? Ujistěte se u letecké společnosti, zda si můžete nástroj vzít na palubu letadla nebo ho budete muset nechat odbavit. Záleží na jeho rozměrech. Vše lehce zjistíte u jednotlivých společností.

A pokud před odletem na dovolenou zjistíte, že Vám počasí moc přát nebude, nezoufejte. Do letadla si smíte vzít s sebou i deštník. Dovolenou Vám to sice nezachrání, ale aspoň se Vám nezničí pracně upravený účes.

 

Jednoznačné NE!

Nejsou povoleny žádné zbraně – pistole, pušky, nože, meče atd. Zakázány jsou také všechny hořlavé, výbušné, chemické a toxické látky. Proto není povolen, pro ženy častokrát nezbytný, lak na vlasy. Ze sportovního vybavení si nemůžeme na palubu letadla vzít lyže, snowboard, surf, ani kolo. Vše si musíte nechat odbavit.

Dokonce není povolen ani dětský kočárek. Ten však většinou můžete odevzdat při nástupu do letadla. Výjimkou je speciální autosedačka do letadla pro miminko.

Tak na co čekáte? Sbalte se a leťte! :)

 

Stále Vám něco v článků chybí a potřebovali byste si něco ujasnit? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře.

 

ANO NE
kosmetika do 100 ml zbraně - pistole, nože atd.
tekuté jídlo do 100 ml nápoje nad 100 ml
jednorázové žiletky hořlavé, výbušné, chemické a toxické látky
nůžtičky na nehty dětský kočárek
pilník na nehty snowboard
jídlo (zkontrolovat na mzv.cz) lyže
deštník surf
fén žehlička na vlasy, kulma kolo
kapky do očí opravářské pomůcky (šroubovák, kladivo,...)
fotoaparát , kamera, pager, hudební přehrávače lak na vlasy
notebook  
deodorant  

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku od značek, které znáte. Samozřejmě vše do 100 ml.

Booking.com