Cesta po Japonsku – splněný sen

Splněný-sen---Cesta-po-Japonsku

Japonsko je nejen země s výbornou kuchyní, ale také země kontrastů. Na jedné straně je zde krásná příroda a pozoruhodná sopka Fuji a na druhé straně tu najdete nádherné chrámy s bohatou historií. No přiznejme si, kdo by se tam nechtěl podívat.

Naše cesta začala 5denním pobytem v Tokiu, odkud jsme navštívily také nedaleké Nikko a právě okolí hory Fuji. Poté jsme pokračovaly na jih, až na ostrov Fukuoka a přes západní pobřeží okruhem přes Nagano zase zpět do Tokia. Celkem jsme v Japonsku strávily 20 dní a posbíraly nespočet zážitků.

A kdy je nejlepší čas na návštěvu Japonska? Asi nejkrásnější je to tam na jaře při květu sakur nebo naopak na podzim kdy stromy hrají barvami. V těchto obdobích je tam ale také nejvíc lidí.

 

To nejlepší z Tokia

V Tokiu je toho opravdu spousta a za 3 dny se to stihnout určitě nedá. Samozřejmě nesmíte minout královský palác (Kokyogaien), ale pozor, dovnitř se určitě nedostanete.

Při výjimečných událostech jsou otevřené zahrady, kde právě na jaře krásně kvetou sakury. Turisty hodně obdivovaná je také svatyně Meiji Jingu, ke které náleží obrovský areál zahrad. Má to tam skvělou atmosféru, lidé píší přáníčka na dřevěné destičky a všude můžete cítit voňavé tyčinky. Za nás byl ale úplně nejlepší Senso-ji temple, ke kterému vede ulička s krámky plnými různých dobrot. Taky určitě ještě zajděte do Yasukuni-jinja shrine, ten je jen kousek od královského paláce.

Tokio2   Shibuya

Samozřejmě, že kromě chrámů a svatyň je v Tokiu spousta jiných zajímavých míst, jako například Shibuya, největší křižovatka na světě. Až tady budete, tak se zastavte ve Starbucks, kde na ni budete mít největší výhled a zároveň si tady můžete dát Matcha frappucino, což je fakt velká dobrota.

Na rybí trh Tsukiji je nejlepší jít hodně brzy ráno – třeba už kolem 3 hodiny ranní se tam začínají scházet lidé, aby ukořistili místo na sledování porcování a aukci masa z tuňáka. Prý je to super zážitek. Nám se tam sice nepodařilo takhle brzy dostat, ale i přes den to tam stojí za to.

V neposlední řadě určitě doporučujeme jít do budovy vlády, kde zdarma můžete vyjet do posledního patra a naskytne se vám tak krásný pohled na celé Tokio.

 

Jednodenní výlety z Tokia

Tokio je strategická pozice pro různé jednodenní výlety. My jsme se vypravily do historického Nikka, městečka v horách, kde v podstatě procházíte lesem a můžete obdivovat krásu a atmosféru jedinečných chrámů, které jsou zapsány i na seznamu světového dědictví UNESCO. Doporučujeme koupit kombinovanou vstupenku do 3 chrámů, kterou pořídíte cca za 1200Y.

Starobylé chrámy však nejsou jedinou místní atrakcí. Na břehu řeky Daiya můžete vidět řadu sošek budhů anebo vyrazte třeba autobusem k nedalekým vodopádům Kegon.

Nikko

Nikko2

Další super výlet je k hoře Fuji. To je takzvané must see. Ve městečku Kawaguchiko jsme si půjčily elektrokola, a díky tomu jsme toho stihly objet opravdu hodně. Prvně jsme zamířily k pagodě, kde je snad nejznámější výhled na Fuji. Překvapivě tam není zas až tolik turistů, ale kopec nahoru je doslova vražedný. V půlce cesty jsme si daly zmrzlinu, jak jinak než opět s příchutí matcha.

Od pagody jsme zamířily rovnou k jezerům pod sopkou. Projížďka na kolech kolem jezer byla opravdu super. Dali jsme také ulevit unaveným nohám po předchozích 20km pochodech po Tokiu.

Je tu však ještě jedno místo, které stojí za to. Ačkoliv cesta k němu je poměrně dlouhá. Je to sice dál, ale za to horší cesta :D Ale vidět vrcholek zasněžené Fuji nad tradičními baráčky s dožkovými střechami, to prostě musíte.

Fuji

Fuji2

Z Tokia se vydáváme na jih, kde je nádherný hrad Himeji. Věděli jste, že tento hrad se objevil také ve filmu Poslední Samuraj? Z venku je hrad opravdu krásný, ale dovnitř se jít bohužel moc nevyplatí. Ušetřete teda cca 1000Y a radši si kupte něco dobrého nebo se vydejte do typického japonského onsenu. Onsen jsou přírodní horké prameny.

Doporučujeme zajet do Hakone, dát si horkou koupel v onsenu a zažít noc v ryokanu s cca 10chodovou tradičně servírovanou japonskou večeří. K tomu se v Hakone můžete projít kolem jezera, odkud je také vidět na Fuji. Zkrátka ideální výlet.

Himeji

 

Hiroshima

Člověk by si myslel, že v Hiroshimě, kde spadla atomová bomba, bude mít zvláštní katastrofický pocit. Bomb dome, který navrhnul český architekt, a přilehlé muzeum tak sice mohou působit, ale jinak je ale Hiroshima krásné město. Je tu pěkný historický hrad, kde ale uvnitř nic moc není (Japonci na ty interiéry asi moc nejsou :D).

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Mnohem více nás zaujal kopec Mitakiyama, kde procházíte lesem a všude jsou různé sošky budhů. Budhové jsou také vytesaní do skal, a navíc tady nejsou žádní ale vůbec žádní lidi. Prostě ideální místo. Na vrcholu je svatyně, kde jsou mniši, a také jakýsi oltář z budhů. Určitě doporučujeme se tam zastavit dřív, než se to rozkřikne a bude tam hromada turistů.

Hiroshima

Z Hiroshimi pak můžete celkem snadno zajet na jednodenní výlet shinkansenem na další japonský ostrov Kyushu, kde je údajně největší bronzová socha budhy na světě. I tady to má svoje kouzlo a v blízkosti se můžete projít i do džungle.

Kyushu

V okolí Hiroshimi je ještě jedno místo, které určitě nesmíte minout, a sice ostrov Miyajima. Je tady totiž posvátná červená brána v moři, která je při přílivu z části zatopená a při odlivu můžete dojít suchou nohou po dni moře až k ní. Kromě mnohých chrámů a pagod můžete tady narazit na minipivovárky s chutným místním pivem. Zkrátka tohle místo by určitě pro vás při plánování cesty po Japonsku mělo být jedním z hlavních záchytných bodů.

Myijajima

 

Kouzelné Matsumoto

Jako poslední místo, kde se nám velmi líbilo, bychom doporučily Nagano a zejména blízké Matsumoto. V Matsumotu je hrad, který ale patří k těm největším a nejkrásnějším. Navíc se za hradem tyčí zasněžené pahorky japonských alp. Nádhera.

Za jeden den společně s hradem určitě můžete stihnout i přilehlou wasabi farmu, kde ochutnáte například wasabi pivo, burger či zmrzlinu. Určitě zajímavý zážitek.

A Nagano samotné? To nám Čechům nikdo ani nemusí připomínat. Můžete se zajet podívat ke stadionu, kde naši hokejisté poprvé vyhráli zlatou olympijskou medaili. Také je tu pěkný dřevěný chrám s chutným sushi.

Matsumoto

Ptáte se, jak je možné, že nedoporučujeme Kyoto? Dyť je to jedno z „must see“ míst. Kyoto je sice pěkné město s bohatou historií a super opičkami na kopci Arashiama, ale všude je tolik turistů, že si to tam člověk ani pořádně neužije. Kyoto doporučujeme teda jen tak na skok ke Golden pavilon, Inari taisha, Bamboo forest a rychle pryč!

Kyoto

 

A co japonská kuchyně?

Nakonec pár tipů na jídlo. V Japonsku nám opravdu chutnalo. Za úplně nejlepší z nejlepších považujeme polévku Ramen a také Udon nudel. Naproti tomu Soba nám zas tak moc nechutnaly. Oblíbily jsme si ale rýžové trojhránky s rybou nebo krevetami, které koupíte v každém 7eleven. Ideální svačina.

Pozor si dejte na japonský ledový čaj. Vůbec to totiž není takový ledový čaj, jak jsme zvyklí. Není vůbec sladký, a to není nic pro nás.

Ramen   Nara

Jo, a ještě musíte zajet do Nary, tam mají ty nejlepší mochi. A co to vlastně to mochi je? Tradiční japonský zákusek, konkrétně rýžový knedlíček většinou plněný sladkými fazolemi. Ten v Naře je z Matcha rýžového těsta, s černými fazolemi a obalený v arašídovém prášku. Zkrátka mňamka. Navíc vám ho připraví přímo před nosem a budete mít zážitek z ručního stloukání rýže.

V Japonsku je toho k vidění skutečně spoustu, a proto se tam chystáme znovu někdy po roce 2027. V tomhle roce se totiž pravděpodobně svezeme v novém rychlovlaku Maglev :)

Sayonara

#ceskyholkynacestach

Cesky-holky-na-cestach-japonsko

Dvě kamarádky, co by rády procestovaly svět

Potkaly se sice v práci, ale mají společnou vášeň pro cestování. Věra a Blanka už navštívily společně několik států Evropy a rády by svoje putování rozšířily i dále do světa. Společně cestují od roku 2016 a snaží se na cestách trávit každou volnou chvilku. Rády cestují i po Čechách, Věra často jezdí na oblíbenou Šumavu, Blanka je zase víc světoběžnice a miluje Ameriku. Český holky na cestách můžete sledovat jak na Facebooku a Instagramu, tak na jejich blogu, kde si můžete přečíst například tipy, kde sehnat levné ubytování či letenky a taky i různé zážitky z cest. Pokud se chystáte do destinace, kterou už holky navštívily, a nejste si jisti itinerářem, nebo byste chtěli vědět nějaké info, neváhejte jim napsat!