Kolik hodin před odletem být na letišti a nezmeškat let

top-10-tipu-na-koupani-v-okoli-prahy--autem-do-hodinky

Každý z nás řeší před odletem na dovolenou, jak dlouho dopředu být na letišti a vše pohodlně stihnout. Sepsali jsme pro vás několik pravidel, které vycházejí z našich osobních zlušeností a pomohou vám s finálním rozhodnutím.

Letecké společnosti obecně doporučují připočítat si k předpokládanému času odbavení 1 - 3 hodiny. My se však u většiny letů pohybujeme kolem 2 hodin pred odletem, které nám bohatě stačí na všechny kontroly a přechod všemi duty free zónami. Pozor však na to, že se to může lišit v rámci jednotlivých zemí i letišť. Navíc je velice důležité řešit, jestli nedochází na letišti k neočekávaným zdržením, případně kolik času vám může zabrat předání odbavených zavazadel.

TIP 1 : My cestujeme s batohy Cabin Zero, které nám umožňují projít check-inem mnohem rychleji. Nezatěžujeme se odbavením zavazadla.

 

TIP 2 : Pokud nabízí letecká společnost možnost online check-inu, na přepážce se vůbec nemusíte zdržovat. Pozor však na to, že většina společností zpřístupňuje check-in až 24-48 hodin před odletem. Možnost online check-inu máte většinou do 2-4 hodin před odletem.

 

Pojďme se ale společne podívat, jak je to u jednotlivých situací a co vlastně ovlivňuje čas, kdy bychom se měli dostavit na letiště.

 

Cílová destinace

U letů v rámci Schengenského prostoru obvykle stačí dorazit na letiště 2 hodiny před odletem. U letů mimo Schengenský prostor je doporučeno počítat s 3 hodinami a více. Některé destinace, jako například Spojené arabské emiráty, dokonce doporučují časovou rezervu až 6 hodin.

 

Letecká společnost

Různé letecké společnosti mohou mít mírně odlišná pravidla ohledně odbavení a nástupu do letadla. Vždy je proto vhodné si zkontrolovat pokyny na webu vaší letecké společnosti.

Takový Ryanair doporučuje dostavit se k odbavovací přepážce se zavazadly alespoň 2 hodiny před odletem. Pokud nemáte zavazadla, vše můžete vyřídit online a nezdržovat se. Pravidla Ryanairu říkají, že u odletové brány musíte být nejpozději 30 minut před odletem.

TIP: Stáhněte si mobilní aplikaci vaší letecké společnosti, která vám umožní sledovat stav vašeho letu a získat aktuální informace například i o gatu.

 

 

Typ letu

U nízkonákladových letů je obvykle nutné odbavit se online a zavazadla odevzdat u přepážky na letišti. To může znamenat delší fronty a delší dobu čekání. U klasických, většinou dálkových letů, je často možné odbavit se online i na letišti a zavazadla odevzdat u samoobslužných kiosků.

 

Množství zavazadel

Pokud cestujete s odbavenými zavazadly, je potřeba počítat s delší dobou na odbavení. Doporučujeme být na letišti alespoň o 30-60 minut dříve, než bez zavazadel. V případě příznivých okolností budete za maximálně hodinku odbaveni.

TIP: Pokud cestujete s příručním zavazadlem, využijte samoobslužné kiosky k odbavení a k tisku palubních lístků.

 

 

Velikost letiště

Velká a rušná letiště jako New York, Atalanta nebo také asijské letiště v Dubaji či Tokiu obvykle vyžadují více času na odbavení. Hlavně kvůli množství bezpečnostních kontrol a přesunům mezi terminály. Na menších letištích bývá proces odbavení a odletů logicky plynulejší.

TIP: Na bezpečnostní kontrolu si připravte zavazadla tak, aby prošla skenerem bez problémů. Vytáhněte si velkou elektroniku jako notebook ze zavazadla a kosmetiku mějte v kosmetické taštičce také vytáhnutou mimo batoh.

 

 

Doprava na letiště

Pokud cestujete na letiště autem, je potřeba zohlednit nejen čas na cestu, ale i parkování. Doporučuje se dorazit na letiště s dostatečnou časovou rezervou, abyste se vyhnuli zpoždění kvůli dopravní zácpě. Do problémů se můžete dostat i v případě využití MHD. Dopředu si tedy ověřte, jestli se nemůžete v daném čase dne ocitnout v zácpě.

 

Čas dne

Nejjednodušší odbavení budete mít prakticky všude na světě nejjednodušší před 6. hodinou ráno a po 23. hodině večer. V těchto časech létá nejméně leteckých spojů a tedy je také na letišti nejméně cestujících.

 

Letiště Praha a jak dlouho předem být na letišti?

Letiště Praha obecně doporučuje za normálních okolností být na letišti 2 hodiny předem v případě, že budete odbavovat zavazadlo. Pokud jste bez zavazadla, bude vám stačit i hodinka a půl, kterou uplatňujeme i my.

 

Závěr

Abychom toto téma celé uzavřeli a definovali si obecnější pravidla tak:

  • Dorazte na letiště alespoň 2 hodiny před odletem. Pod 2 hodiny to raději nedoporučujeme.
  • S odbavenými zavazadly dorazte na letiště alespoň 2,5 hodiny před odletem.
  • Pokud letíte mimo Schengenský prostor, dorazte na letiště alespoň 3 hodiny před odletem.
  • Na rušná letiště s větší vytížeností dorazte s ještě větší časovou rezervou, a to klidně 3-4 hodiny před odletem.
TIP: Je důležité si uvědomit, že se jedná o orientační časy. Vždy je nejlepší si zkontrolovat pokyny na webu vaší letecké společnosti a dorazit na letiště s dostatečnou časovou rezervou, abyste se vyhnuli stresu a případným komplikacím. Finální rozhodnutí je ve finále stejně na vás.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %. 

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.