Gran Canaria, malebná městečka a tajemství skalních domů Kanárských ostrovů

gran-canaria--malebna-mestecka-a-tajemstvi-skalnich-domu-kanarskych-ostrovu

Kanárské ostrovy jsou už dlouho našim druhým domovem. Každoročně navštěvujeme ostrovy Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife, díky čemuž si prodlužujeme léto na maximum.

 

Ideální termín návštěvy Kanárských ostrovů je od listopadu do března, kdy se zde průměrné teploty pohybují nad 20 °C. Každý z  ostrovů má svou specifickou atmosféru:

  • Gran Canaria – nádherné pláže, vulkanické oblasti a široké možnost pro pěší túry, písečné duny
  • Lanzarote – černé pláže, vulkanické oblasti, noční život
  • Tenerife – pláže i horské oblasti, nejvyšší hora Španělska Pico del Teide, noční život
  • Fuerteventura – nádherné pláže, méně možností pro horskou turistiku
  • La Gomera – horské stezky, půvabné pláže, bez turistů
  • El Hierro – nádherná příroda, útesy, lávová pole i možnosti pro šnorchlování
  • La Palma – zelené pralesy, vulkanické oblasti

 

My jsme se však rozhodli objevit původní obydlí dávného obyvatelstva Guančů. V době našich cest jste v průvodcích podrobnější informace nemohli nikde najít.

 

Půjčení auta na Kanárských ostrovech doporučujeme

Jelikož ani jeden z ostrovů není příliš rozlehlý, půjčení auta vřele doporučujeme. Ušetříte tím mnoho času. My jsme sice kombinovali auto i veřejnou autobusovou dopravu, ale autobusy zde nejezdí tak často, jak jsme zvyklí z Evropy. I když musíme říct, že doprava je zde organizovaná na nejvyšší úrovni.

V autobusech se platí u řidiče, proto určitě u sebe mějte vždycky nějakou tu hotovost. Co se týče samotné dopravy, pokud chcete cestovat hromadnou dopravou, pečlivě plánujte. Některé autobusy totiž procházejí každou vesnicí, zatím co vybrané autobusy vás vezmou přímo na předměstí hlavního města.

 

Na objevení skalních domů Gran Canaria vám stačí pouze 2 dny

Při našem druhém pobytu na ostrově Gran Canaria jsme si vyhradili dva dny, abychom objeli všechna místa, kde se nachází skalní obydlí.

 

Cenobio de Valerón

Prvním místem bylo Cenobio de Valerón – nádherné příbytky vytesané do skály. Hned u skal se nachází také výhled na oceán a vyhrazené místa pro parkování.

Od parkoviště se dostanete ke skále po schůdkách. Vstupné bylo pouhých 5 €. Hned po vstupu vás uchvátí velké komory, které kdysi dávno sloužily jako sýpky a pohřebiště původních obyvatel Guančů.

Po cestě za dalšími skalními obydlími, z Galdáru do Artenary, jsme narazili skalní jeskyně. Zde jsme pouze nafotili pár snímků a jelo se dál.

Skalni-domy-Cenobio- de-valeron-gran-canaria-kanarske ostrovy (2)

Skalni-domy-Cenobio- de-valeron-gran-canaria-kanarske ostrovy (3)

Skalni-domy-Cenobio- de-valeron-gran-canaria-kanarske ostrovy (1)

Skalni-domy-Cenobio- de-valeron-gran-canaria-kanarske ostrovy

 

Vesnička Juncalillo

Na další skalní obydlí jsme narazili ve vesničce Juncalillo. Krásná kaplička ve skále a pod převisem několik kamenných domů. Zkrátka krásná podívaná.

vesnicka-juncalillo-kanarske-ostrovy-gran-canaria (1)

vesnicka-juncalillo-kanarske-ostrovy-gran-canaria (2)

Městečko Artenara

Autem pouze 15 minut cesty se nachází městečko Artenara. Už v roku 2015 zde vzniklo muzeum, které vás pohltí historii bydlení v této oblasti. Mohli jsme nahlédnout do ložnice, kuchyně, vinného sklepa, dílny apod. Vstupné bylo dobrovolné a museum vedl velmi prima chlapík s paní mámou v místním kroji.

mesto-artenara-kanarske-ostrovy-gran-canaria (2)

mesto-artenara-kanarske-ostrovy-gran-canaria (1)

Z Artenary jsou překrásné výhledy na okolí a zejména na všechny tři nejvyšší vrcholy Roque Bantayga, Rogue Nublo a Roque Nieves.

vyhled-artenara-roque-bantayaga-nublo-nieves-kanarske-ostrovy-gran-canaria (1)

vyhled-artenara-roque-bantayaga-nublo-nieves-kanarske-ostrovy-gran-canaria (2)

Údolí Barranco Guayadeque

Další den jsme se vypravili do údolí Baranco Guayadeque. Údolí je dlouhé 13 km a na konci se nachází skála, která je dodnes obývaná. Kolem bytů ve skále je vyhlídková pěšinka, po které se můžete projít a udivovat se, že ve skále stále někdo bydlí. Chovají tu kozy a ovečky, které jim stále slouží i pro vlastní obživu. O krásných výhledech podél stezky ani nemusíme mluvit.

udoli-baranco-guayadeque-kanarske-ostrovy-gran-canaria (1)

udoli-baranco-guayadeque-kanarske-ostrovy-gran-canaria (2)

udoli-baranco-guayadeque-kanarske-ostrovy-gran-canaria (3)

udoli-baranco-guayadeque-kanarske-ostrovy-gran-canaria (4)

Bronzové městečko Aguimes

Cestou nazpět zastavujeme v krásném historickém městečku s mnoha bronzovými sochami, historickým centrem a pěkným kostelíkem.

mesto-aguimes-gran-canaria-kanarske-ostrovy (1)

mesto-aguimes-gran-canaria-kanarske-ostrovy (2)

Městečko Ingenio

Na závěr bychom také chtěli zmínit městečko Ingenio, ve kterém najdete půvabné náměstíčko a také spoustu soch, které zdobí nejednu ulici.

Půvabných městeček je na kanárském ostrovu Gran Canaria skutečně mnoho. Věříme, že se touto cestou alespoň částečně inspirujete. A pokud narazíte na další hezké uličky měst, napište nám o nich do komentářů.

mesto-ingenio-gran-canaria-kanarske-ostrovy (2)

mesto-ingenio-gran-canaria-kanarske-ostrovy (1)

 

Fotka-cerny-camino-compostela

I v důchodu můžete být dobrodruh

Více než 40 let objevování pana Jana si jen málokdo z nás dokáže představit. O to víc, že od roku 2011 navíc obohatil své cesty o obytné auto, které mu s manželkou slouží i jako hotel. Cestuje nejen po Česku, ale i Evropě. Má v malíčku destinace jako Albánie, Černá Hora, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovinsko, ale také Litvu, Kanadu a Dubaj. Jeho cesty můžete sledovat i na jeho osobním blogu cestotipy.cz.