Jak přežít na Kubě aneb co vás překvapí a nemine

kuba-havana

Naše první společná cesta za oceán mířila směr Karibik. Kubu jsme si nevybrali jenom kvůli své jedinečnosti, ale i díky ERROR letenkám, které jsme do této destinace chytli. Proto vám nyní můžeme přinést tipy, co navštívit a na co si dát pozor, abyste si Kubu vychutnali plnými doušky. A že to rozhodně stojí za to :)

NAVŠTÍVENÉ DESTINACE: HAVANA – ZÁTOKA SVINÍ – CIENFUEGOS – TRINIDAD – VARADERO – HAVANA – VIŇALES

Určitě víte, že Kuba patří mezi jednu z posledních krajin zachovávající si stále poměrně silný socialismus. Ačkoliv jsme v socialismu nežili, návštěvou Kuby jsme se vrátili v čase. Čím dále jsme se nacházeli od hlavního města,  tím více portrétů Fidela Castra a různých komunistických hesel jsme vídali. Přestože doba pokročila a u mnoha místních jsme mohli vidět různé známky americké náklonnosti, socialismus je v této krajině stále patrný. Dokazují to zejména Fidelovi citáty téměř na všech billboardech a vojenské stráže u mnoha památek.

Ale začněme hezky popořadě.

kuba-fidel

 

 

1. Co je důležité vědět před cestou?

Víza na Kubu

Na Kubu se nedostanete bez platných víz. Ty získáte na počkání na pražské ambasádě za 750 Kč. Stačí vám k tomu letenka, platný pas a vyplněný formulář. Pokud byste to v ČR nestihli, je možnost si je zařídit i na mexickém letišti. Přesto doporučujeme zařídit si je již v Česku. Nikdy nevíte, zda vás nezastihnou neočekávané okolnosti, kvůli kterým byste víza nestihli v Mexiku vybavit.

 

Peníze na Kubě

Co se týče peněz, vezměte si s sebou eura nebo libry. Na místě si je zaměníte za kubánskou měnu. Ve všech směnárnách je kurz stejný. Určitě si neberte dolary, při jejich výměně vám započítají 10% daň. Vztahy mezi USA a Kubou nejsou ani v roce 2018 zcela v pořádku.

Setkáte se zde s dvěma měnami – kubánské konvertibilní peso (CUC = 1 USD = cca 21,5 Kč, kurz v březnu 2018) a kubánské národní peso (CUP = cca 1 Kč). CUC jsou primárně určené pro turisty a CUP pro místní. Přesto se vám může podařit získat i takzvané CUPy. Hodí se vám hlavně při nakupování na místních trzích. Tam můžete platit i CUCy, ale dávejte si velký pozor, protože se vám klidně může stát, že vám budou chtít vrátit CUP místo CUC. Jak se tomu vyhnout? Na CUC naleznete obrázky památek Kuby a na měně CUP zase slavné kubánské osobnosti.

kuba-trhy

 

Jazyk na Kubě

Naučte se alespoň základy španělštiny. 95 % Kubánců umí pouze španělsky. S angličtinou tam moc nepochodíte. Proto je dobré mít v partě někoho, kdo španělštinu ovládá. Z naší pětičlenné partičky to byl Miňo, který častokrát překvapil sám sebe, jaká slovíčka z něj padala :)

 

Povinná očkování na Kubě

Na Kubu nepotřebujete žádná povinná očkování.

 

2. Co dělat a na co se připravit po příletu na Kubu?

Po přistání v Havaně se připravte na docela dlouhou frontu. A to nejenom při vstupní prohlídce. Kubánci mají na všechno dost času a nikam rozhodně nespěchají. Fronty můžete očekávat ve směnárnách, při koupi internetové karty i v obchodech. Zkrátka všude, kde se může vytvořit nějaká fronta, tak se prostě vytvoří.

Peníze si s klidem můžete zaměnit už na letišti. Po celé Kubě je stejný kurz, takže nemusíte na nic čekat. Doporučujeme si zaměnit jen určitý obnos peněz. Směnárny (CADECA) najdete v každém městě a je lepší si zaměňovat na dvakrát než při cestě domů měnit kubánské CUC zpět na eura.

Jak jsme se již zmínili, Kuba je socialistická země s nepříliš širokými možnostmi podnikání. Toho si všimnete hned po přistání. Těžko tady budete hledat wi-fi připojení. Pokud budete chtít zůstat spojeni se světem, musíte si pořídit Tarjeta de internet u mobilního operátora Etecsa. Můžete si pořídit kartu na 30 minut (0,50 CUC), 1 hodinu (1 CUC) nebo 5 hodin (5 CUC). Po prvním použití platí 30 dní. Pak už jen stačí hledat náměstí, na kterém budou lidé s mobily a můžete se pustit do surfování.

 

3. Ubytování na Kubě

Na Kubu nemusíte vyrazit se zabookovaným ubytováním na celé období. Stačí když si zařídíte nocleh na první noc a poté se můžete spolehnout na tzv. Casa Particular. Jedná se o typ soukromého podnikání, kdy místní nabízí své prostory pro turisty. Něco jako naše Airbnb. Státu však musí odvádět za každý pronajímaný pokoj nemalé peníze. Tyto domy, kde se můžete ubytovat poznáte podle znaku modré kotvy, kterou mají ubytovávající vyvěšenou na domě.

A jak to celé funguje? Stačí pouze najít nějaký dům s modrou kotvičkou, zaklepat, zeptat se na volný pokoj a cenu a rázem můžete bydlet. Ceny se tam pohybují kolem 20-30 CUC za noc. Samozřejmě můžete smlouvat. Určitě se nechte po prostorách domu provést.

Casa-Particular-Kuba

Pokud nejste dobrodružné povahy nebo nechcete nic ponechat náhodě a hledat ubytování až na místě, můžete využít služeb Airbnb. Po uvolnění režimu se Kuba stále více otevírá i této službě. My jsme přes tuto službu zaplatiti za 14 nocí cca 1600 Kč na osobu. To je něco málo přes 100 Kč na noc. No není to krása?

Ubytovávající vám většinou nabídnou snídani, někdy i večeři. My jsme si dávali snídaně, které nás u všech ubytovávajících vyšly na 5 CUC. Všude nám servírovali vajíčka, které nám po těch 14 dnech už dost lezly krkem :D

400+ vychytavek na eshopu - CZ

Párkrát jsme vyzkoušeli i večeři, za kterou jsme zaplatili 10 CUC. Nikdy nezapomeneme, jak nám v Cienfuegos majitel domu během dne ulovil čerstvou rybu, na které jsme si večer moc pochutnali.

 

4. Doprava po Kubě

A jak se přepravovat mezi městy? Možností je hned několik a záleží jen na vás, kterou si zvolíte. Můžete využívat autobusy Viazul, které však nikdy nejezdí podle jízdního řádu. My jsme je po dobu naší dovolené nevyužili, ale ani recenze našich známých nebyly valné. Dále je možnost využití několika druhů taxiků. My jsme si vyzkoušeli dva typy. Jedním bylo Taxi Collectivo, státní taxíky, které mají dopředu danou cenu za osobu. Poznáte je podle žlutého zabarvení. Jsou maličko dražší, ale spolehlivé.

Kuba-auta-americka

Druhým typem byli soukromí taxikáři. Jsou mnohem levnější, jelikož se s nimi dá smlouvat. Tyto taxíky vám domluví i místní, u kterých bydlíte. Předem se dohodněte, kolik jste ochotní zaplatit a oni se vám vždy budou snažit vyjít vstříc. Jsou schopni obvolat i celý telefonní seznam, aby našli pro vás tu nejpřijatelnější cenu. A co je na tomhle taxi největší pecka, jsou to ty stará americká fára :) Pro 5 osob + řidič.

kuba-auta

 

5. Jídlo a pití na Kubě

Čím je Kuba nejvíce známá, všichni asi tušíte. Ano správně, je to rum. Ten naleznete ve všech obchodech. Pokud půjdete do obchodu, připravte se, že tam hodně druhů jídla nenaleznete. Na co se ale můžete spolehnout – vždycky tam najdete ten nejlepší kubánský rum :) A co víc, na Kubě ho koupíte za hubičku. 1 litr Havana Club tady stojí necelých 6 CUC (cca 130 Kč).

Kuba-jidlo

Drinky v restauracích nás vyšly kolem 2-3 CUC – klasiky jako Mochito a Cuba Libre. Připravte se na to, že z nich budete rychle piclí, jelikož rumem vůbec nešetří. Spíše by se dalo říct, že šetří kolou a vodou, které jsou na Kubě zase o něco dražší :D

Co vřele doporučujeme – kupujte si balenou vodu. Z vlastních zkušeností můžeme říci, že se opravdu nevyplácí pít tu místní. A prosím vás, používejte ji i při čištění zubů ;) později nám poděkujete. 2 litrová lahev vody nás vyšla 0,75 – 2 CUC. Nejčastější cena byla 1,5 CUC.

Stravování v restauracích nás vyšlo relativně levně. Jedno jídlo stálo cca 5-10 CUC. Ceny se lišily město od města. Ve Viňales jsme dokonce objevili restauraci, kde jsme se najedli mezi 2-5 CUC. A že to byly porce jako blázen.

Jediné, na co byste si měli v restauracích dávat pozor, je kontrola účtenek. Může se stát, že vám „omylem“ připočítají něco navíc. My jsme si hned při návštěvě prvního města až pozdě všimli, že nám k celkové částce připočítali 10 CUC navíc. Nezchudli jsme, ale nebylo to příjemné zjištění. S čím také musíte počítat, je dýško ve výši 10 %, které započítávají do konečného vyúčtování.

 

6. Co nás překvapilo?

1. Všude čisto. Ale opravdu všude. Ulice byly naprosto krásně vyčištěné. Jediné, kde jste mohli vidět odpadky, byly některá zapadlá místa, kde však pytle čekaly na moment, až je odvezou popeláři.

2. Spropitné i tam, kde to budete nejméně čekat. Když jsme nemohli do obchodu s batůžkem a museli jsme si ho nechat u hlídače. Při odchodu z obchodu po nás pak dotyčný chtěl nějaký ten peníz.

3. Přepočítávání peněz. Národ je to sice milý a ochotný, ale turisté jsou pro ně chodící dolary. Vždy se tedy koukejte, kolik vám vracejí. Také si dávejte pozor, zejména na trzích, jakou měnu vám vydají.

Co navštívit? Inspirujte se zde.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.